ⓘ מונחונים

מונחון

מוּנָחוֹן או גְלוֹסָר הוא רשימה אלפביתית של מונחים מוגדרים בידע תחומי מסוים. מונחון עשוי להופיע כפרסום נפרד או כרשימה הנספחת לפרסום אחר ספר, מאמר. המילים המבוארות שבקובץ עשויות להיות מונחים טכניים-מקצועיים, מילים חדשות, מילים נדירות, מילים שיצאו מכלל שימוש או מילים זרות. מונחונים מופיעים על פי רוב בחיבורים עיוניים, אולם יש שהם מופיעים בסיפורת לדוגמה, בספרי פנטזיה שעלילתם מתרחשת ביקום בדיוני. חר-ר-חובולו הוא מונחון מתקופה בבלית, בין הראשונים שנוצרו על ידי האנושות.

מונחון IUPAC

מונחון IUPAC מתווה דרך שיטתית לתת שמות לתרכובות כימיות. באופן אידיאלי, לכל תרכובת אורגנית ואי-אורגנית צריך להיות שם שממנו אפשר לדעת את נוסחת המבנה שלו. לפי שיטת IUPAC כל שם מורכב מתחילית המתארת את המתמירים וההתפצלויות על השרשרת הראשית, שם מרכזי המציין את אורכה של השרשרת הראשית וסיומת המתארת קבוצות פונקציונליות הנמצאות על השרשרת הראשית.

הספרייה הווירטואלית של מטח

הספרייה הווירטואלית של מטח היא אתר אינטרנט של המרכז לטכנולוגיה חינוכית, הכולל מידע לימודי שנאסף ממגוון רחב של מקורות. באתר ניתן למצוא מונחונים, מאמרים, פרקים מספרים, תצלומים, ציורים וקישורים לאתרי אינטרנט. הפרטים המופיעים במאגר המידע הם בגישה חופשית, ונלקחו מספרים, כתבי עת, חוברות ותקליטורים בהסכמת בעלי זכויות היוצרים. חלק מהפריטים נכתבו במיוחד עבור המיזם. האתר נוסד בשנת 2000 בסיועה של קרן קשת. מאגר המידע שעומד בבסיס הספרייה הווירטואלית, מבוסס על 15 שדות הקטלוג של הדבלין קור Dublin core, ההכרחיים לקטלוג ומפתוח של פריטים אינטרנטיים.

כימיה - מונחים

אטום - החלקיק הקטן ביותר המשמר את תכונות היסוד מוסקוביום - יסוד כימי אינדיום - יסוד כימי אוסמיום - יסוד כימי אונונקוודיום - יסוד כימי איטרביום - יסוד כימי אלקן - קבוצה של תרכובות אורגניות אשר מכילות קשר כפול אלומיניום - יסוד כימי אבץ - יסוד כימי אלקטרוכימיה - ענף של הכימיה אירופיום - יסוד כימי אל-מתכת - קבוצה של יסודות שאינם מתכת אוגאנסון - יסוד כימי איטריום - יסוד כימי ניהוניום - יסוד כימי אלקין - קבוצה של תרכובות אורגניות אשר מכילות קשר משולש אלקאן - קבוצה של תרכובות אורגניות שאינן מכילות קשרי פאי איינשטייניום - יסוד כימי אמריציום - יסוד כימי טנסין - יסוד כימי אורניום - יסוד כימי אירידיו ...

Answers.com

Answers.com הוא אתר אינטרנט שהוקם בישראל, המספק למשתמשים מכל רחבי העולם מידע המתבסס על תשובות לשאלות שמעלים הגולשים. החברה נוסדה בשנת 1999, תחת השם גורונט GuruNet על ידי בוב רוזנשיין, בהתבסס על רעיון של היזם יוסי ורדי. מקום מושבה של החברה, אשר העסיקה בשיאה כ-70 עובדים, בגן הטכנולוגי מלחה בירושלים, והיו לה משרדים גם בניו יורק. החברה עברה לא פחות מארבעה שינויים באסטרטגיה העסקית שלה: בתחילה התבססה על תוכנת מילון אינטרנטית בדומה למתחרתה "בבילון", אך בהמשך שינתה את שמה לאטומיקה Atomica והחל משנת 2005- לאנסרס Answers. בשנת 2004 היא הונפקה בבורסה האמריקאית, בתחילה ב-AMEX ובהמשך עברה לנאסד"ק סימול ...

אדריכלות גותית - מונחים

רשימת מונחים בנושא אדריכלות גותית. הרשימה כוללת גם מושגים הקשורים באדריכלות הכנסיות של ימי הביניים, ואדריכלות התחייה הגותית. בסוגריים מופיעה צורת הכתיב של המושג באנגלית. לכל מושג קיים גם תעתיק מקורי באנגלית או בשפת המקור.