ⓘ קואורדינטות גאוגרפיות

                                     

ⓘ קואורדינטות גאוגרפיות

קואורדינטות גאוגרפיות הן נקודות ציון לזיהוי מדויק של מיקום על פני כדור הארץ, על פי קו האורך וקו הרוחב, ביחידות של מעלות.

קואורדינטות גאוגרפיות נכתבות כצמד של מספרים: x,y, כאשר המספר x מציין את קו הרוחב והמספר y מציין את קו האורך.

  • קו האורך longitude נמדד כלפי קו גריניץ המרידיאן העובר דרך מצפה הכוכבים המלכותי של גריניץ באנגליה שמהווה את האפס של קווי האורך. מזרחה מקו גריניץ - קווי האורך הם בעלי ערך חיובי, מערבה ממנו - בעלי ערך שלילי. ניתן גם לסמן את קווי האורך עם ערכם האבסולוטי כלומר, ללא סימן פלוס/מינוס בציון מזרח/מערב. ערכי הקצה הם: 180 מעלות מזרח, 180- מעלות או 180 מעלות מערב - שני קווים אלו הם, בעצם, קו אחד העובר בלב האוקיינוס השקט.
  • קו הרוחב latitude נמדד כלפי קו המשווה, שמהווה את האפס של קווי הרוחב. צפונה מקו המשווה - קווי הרוחב הם בעלי ערך חיובי, דרומה ממנו - בעלי ערך שלילי. ניתן גם לסמן את קווי הרוחב עם ערכם האבסולוטי כלומר, ללא סימן פלוס/מינוס בציון צפון/דרום. ערכי הקצה הם: 90 מעלות צפון בקוטב הצפוני, 90- מעלות או 90 מעלות דרום בקוטב הדרומי.

הערכים עבור קווי הרוחב והאורך ניתנים, כאמור, במעלות, ומסומנים ב: °. כל מעלה מחולקת ל-60 דקות מסומנות בתג אחד: ′ וכל דקה מחולקת ל-60 שניות מסומנות בשני תגים: ″.

דוגמה: הקואורדינטות של ירושלים הן: 31°47′0″N 35°13′0″E שפירושן: 31 מעלות, 47 דקות, 0 שניות צפון, 35 מעלות, 13 דקות, 0 שניות מזרח.

ניתן לבטא קואורדינטות גם בצורה עשרונית. הקואורדינטות של ירושלים הן 31.783333° צפון, 35.216667° מזרח.

                                     

1. קישורים חיצוניים

  • מדריך למציאת ועדכון קואורדינטות בוויקיפדיה
  • Converting latitude and longitude to Israel Transverse Mercator ITM coordinates
  • מדריך בוויקיפדיה באנגלית
  • מציאת קואורדינטות לכל מקום על פני הגלובוס