ⓘ היחידה הממלכתית לאבטחת אישים ומשלחות

                                     

ⓘ היחידה הממלכתית לאבטחת אישים ומשלחות

היחידה הממלכתית לאבטחת אישים ומשלחות, היא יחידה השייכת לאגף האבטחה של שירות הביטחון הכללי. משימת היחידה היא לדאוג לסידורי האבטחה של אנשי ממשל בכירים ולהגנתם מפני איומים, בעיקר מטרור. היחידה הוקמה בשנת 1958.

היחידה אחראית ישירות על ביטחונם של שבעה אישים הנחשבים ל"סמלי שלטון": ראש הממשלה, שר הביטחון, שר החוץ, נשיא המדינה, נשיא בית המשפט העליון, יו"ר הכנסת וראש האופוזיציה. היחידה משמשת כאחראית מקצועית גם על אבטחת אישים שאינה מאבטחת בעצמה.

                                     

1. הכשרה

המאבטחים האישיים הם יוצאי יחידות קרביות בצה"ל, נבחרים בקפידה ומתחייבים לשלוש שנים בתפקיד. מאבטחי השב"כ, ובכלל זה מאבטחי היחידה לאבטחת אישים ומשלחות, מאומנים במתקני השב"כ ועוברים קורס מאבטח לוחם מקיף הכולל בין היתר אימונים והכשרות שונות בתחום הלוחמה בטרור, כושר גופני, אימוני ירי, קרב מגע, לוחמה בשטח בנוי ואימון חובשים. המאבטחים האישיים מאומנים יותר משנה לפני שהם מצטרפים לפעילות האבטחה השוטפת.

                                     

2. היסטוריה

היחידה לאבטחת אישים הוקמה בשנת 1958 תחת השם יחידת הליווי של ראש הממשלה. בעקבות אירוע שבו הושלך רימון יד בכנסת באוקטובר 1957, ונפצעו ראש הממשלה דוד בן-גוריון והשרים משה חיים שפירא וגולדה מאיר. את אנשיה אימן בתחילה דוד בקרמן דייב, איש חיל הנחתים האמריקני בעברו שהתמחה בלוחמה זעירה וקליעה באקדח. בשנת 1968, בעקבות חטיפת מטוס אל על לאלגיריה, נתבקש בקרמן להצטרף לשירות הביטחון הכללי כמדריך ירי באקדח. בקרמן אימן את מאבטחי השירות בירי באקדח ובתרגולות לוחמה בטרור. באותה עת כונו אנשי היחידה הגורילות ". בשנת 1972 מיסד וכונן בקרמן את תחום הדרכת והכשרת המאבטחים. בקרמן אף רצה כי משימת חילוץ בני ערובה ממטוסים תוטל על מאבטחי השב"כ, אולם הקצח"ר עמנואל שקד, אשר היה מופקד על תחום המבצעים המיוחדים והלוחמה בטרור, התנגד. לבסוף כפשרה הוחלט שהמאבטחים יצורפו לכוח צה"ל במקרים אלו, כלוחמים בכוח הפורץ. בין היתר פעלו חניכיו בסיכול מתקפת הטרור ב-18 בפברואר 1969 כנגד מטוס אל על, שהתכונן להמראה בנמל התעופה הבינלאומי ציריך-קלוטן ופעולת החילוץ של מטוס סבנה. ב- 27 בדצמבר 1985 תקפו מחבלים פלסטינים את דלפקי חברת אל-על בנמלי התעופה בווינה וברומא. מאבטחי השירות ברומא לחמו במחבלים, הרגו שלושה מהם ופצעו אחד באורח קשה. בווינה ערכו שוטרים אוסטרים ומאבטחי השירות מרדף רכוב אחר המחבלים הנמלטים, הרגו אחד מהם ועצרו את השניים הנוספים.

                                     

2.1. היסטוריה רצח רבין

רצח רבין הוא כישלון חרוץ של היחידה לאבטחת אישים. גם תאוריית הקשר הגורסת שמאבטחיו של רבין כביכול ירו בו, היוותה פגיעה מוראלית ביחידה. כחלק מהמסקנות בעקבות הרצח, הפכה אבטחת האישים להדוקה וקפדנית במידה ניכרת. השתתפותו של אדם מאובטח בכנס מלווה בבדיקות קפדניות של כל הנכנסים לאולם הכנס.

                                     

2.2. היסטוריה רצח רחבעם זאבי

בעקבות רצח השר רחבעם זאבי ב-2001, הושמעה ביקורת בציבור על כישלונה של היחידה לאבטחת אישים. בתגובה טענו בשב"כ כי השר זאבי לא הסכים שיצטרפו אליו מאבטחים למרות התרעותיו החוזרות והנשנות של השב"כ בנושא. זאבי נפגש עם ראש השב"כ אבי דיכטר לבקשתו של האחרון, ובפגישתם לא הסכים כלל לדבר על הצמדתו למאבטח.

לאחר הרצח תוקן הנוסח להחלטת הממשלה 411 ונוסף בו הסעיף האומר כי על בכיר להסכים לאבטחה או לוותר עליה באופן רשמי.

                                     

3. לקריאה נוספת

  • דרור מורה, שומרי הסף ", הוצאת ידיעות ספרים, תל אביב, 2014.
  • אברהם רותם האמת, חבר ",‫ הוצאת ספרות עכשיו, תש"ן 1999. מנהל היחידה שלעבר על הכשלים באבטחה
                                     

4. קישורים חיצוניים

  • יואב לימור, יותר מדי מאובטחים, פחות מדי מאבטחים, באתר nrg‏, 9 בנובמבר 2001
  • היחידה לאבטחת אישים ומשלחות, בערוץ היוטיוב של השב"כ
  • עמרי אסנהיים, קרמבו האמיתי, באתר nrg‏, 10 ביוני 2010
  • שלום ירושלמי, חומת מגן: סיפורו של מאבטח מנהיגי המדינה, באתר nrg‏, 5 בנובמבר 2011
  • אמיר בוחבוט‏, הלילה ששינה את כללי המשחק בשב"כ, באתר וואלה!‏, 22 באוקטובר 2015
  • אמיר אורן, שב"כ בעור משטרה, באתר הארץ, 23 בדצמבר 2005