ⓘ מדע וטכנולוגיה

המרכז הלאומי לאנרגיית השמש על שם דוד בן-גוריון

המרכז הלאומי לאנרגיית השמש על שם דוד בן-גוריון הוא המכון הלאומי לחקר אנרגיה חלופית בישראל. הוא הוקם בשנת 1987 על ידי משרד התשתיות הלאומיות, במטרה לחקור טכנולוגיות אנרגיה חלופיות ונקיות מבטיחות, במיוחד כאלה הקשורות לאנרגיה סולארית. מאז יולי 1991, המרכז מופעל על ידי המכון לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין באוניברסיטת בן-גוריון בנגב לחקר המדבר. המנהל של המרכז הוא דוד פיימן. בשנת 2007 הוכרז כי המרכז משתף פעולה עם זניט סולאר, ליצירת מערכת ביתית של תאים סולאריים המבוססת על מחקר טכנולוגי שנערך על ידי דוד פיימן.

                                     

ⓘ מדע וטכנולוגיה

מדע וטכנולוגיה הוא נושא שכולל את המדע, את הטכנולוגיה ואת היחסים ביניהם. המדע הוא עיסוק שמטרתו גילוי ואיסוף ידע על העולם בצורה של הסברים ותאוריות על הטבע ועל היקום. הטכנולוגיה היא אסופה של טכניקות, שיטות או תהליכים המשמשים לייצור של מוצרים, שירותים, כלי להשגת מטרות, כגון חקירה מדעית, או לתת מענה לדרישות צרכניים.

מדע יכול להנהיג פיתוחים טכנולוגיים על ידי יצירת ביקוש למכשירים חדשים שמטרתם לחקור שאלות מדעיות, או על ידי הדגמת אפשרויות טכנולוגיות שלא נחשבו אפשריות בעבר. טכנולוגיה, בתורה, יכולה להמריץ חקירה מדעית על ידי יצירת ביקוש לשיפורים טכנולוגיים שאפשר להשיגם רק באמצעות מחקר, ועל ידי הצגת שאלות בנוגע לעקרונות היסוד שטכנולוגיה חדשה מתבססת עליהם.

במשך רוב ההיסטוריה האנושית, שיפורים טכנולוגיים הושגו במקריות, ניסוי וטעייה או על ידי השראה ספונטנית. כאשר המפעל המדעי המודרני הבשיל בעידן הנאורות, עיקר עיסוקו היה שאלות היסוד של הטבע. מחקר ופיתוח, אשר מופנה כלפי יישומים טכניים, הוא המצאה חדשה יחסית, כשאפשר לייחס את עלייתה למהפכה התעשייתית.

                                     

1. הטכנולוגיה כעיסוק חברתי

על פי האנט, אפשר לראות את הקשר בין המדע לטכנולוגיה בצורה יותר קלה על ידי יצירת משמעות ברורה של הטכנולוגיה על המדע כעיסוק חברתי. עצם ההשקעה הכספית במדע באה מתוך המחשבה בתרומה המשמעותית שלה.