ⓘ עושים היסטוריה

                                     

ⓘ עושים היסטוריה

עושים היסטוריה היא רשת פודקאסטים ישראלית העוסקת במגוון נושאים ביניהם היסטוריה, פוליטיקה, רפואה, זוגיות ועוד.

הרשת החלה מפודקאסט בשם "עושים היסטוריה", שהחל לשדר משנת 2007, בעריכה והגשה של רן לוי. הפודקאסט הפך לאחד הפודקאסטים הפופולריים ביותר בישראל, ובשנת 2015 נוסדה סביבו חברת פודקאסט ישראל מדיה בע"מ, והמיזם הפך לרשת הפודקאסטים הגדולה בישראל.

                                     

1.1. היסטוריה פודקאסט עושים היסטוריה

הפודקאסט "עושים היסטוריה" החל את פעילותו בשנת 2007 בעריכה והגשה של רן לוי.

במשך מספר שנים פעל הפודקאסט בפני עצמו, וללא הכנסות משמעותיות. כל אחד מפרקי הפודקאסט עוסק בנושא אחד מתוך מגוון רחב של תחומים, ובהם פיזיקה, אסטרונומיה, פסיכולוגיה, רפואה, מדע בדיוני ועוד. בחלק מהפרקים שזורים לעיתים סיפורים ואנקדוטות משעשעות והומור. במאה התוכניות הראשונות נערך מדי עשרה פרקים פרק מיוחד שהוקדש למדע בדיוני. באות הפתיחה והסיום של התוכנית נשמעים ציטוטים קבועים - בפתיחה מושמע מרטי מקפליי מהסרט בחזרה לעתיד, כשהוא נדהם מבניית מכונת מסע בזמן כמו גם הקלטתו של ניל ארמסטרונג כאשר נחת על הירח במשימה אפולו 11 "כאן עמק השלווה מקום הנחיתה, העיט כלי הנחיתה נחת" במקור באנגלית, ובסיום נשמעת הדמות המצוירת הומר סימפסון כשהוא אומר ש"בבית הזה מצייתים לחוקי התרמודינמיקה" נלקח מ"משפחת סימפסון", עונה 6 פרק 21, בתגובה לכך שליסה בנתה בעצמה מכונת תנועה מתמדת).

בתחילת דרכה הייתה התוכנית משודרת מדי שבוע, אך לאחר כמה פרקים עברה לשידור מדי שבועיים, ואחרי פרק זמן ממושך יותר עברה לשידור בתדירות של פעם בשלושה שבועות. לאחר הצלחת קמפיין מימון המונים ב-2014 חזרה התוכנית לתדירות של פעם בשבועיים. פרקי התוכנית זמינים להורדה גם באתר iCast, אם כי החל מפרק 144 יולי 2014 ברירת המחדל לאחסון הפרקים היא מספק אחסון חלופי, וקיימות גם אפליקציות לסמרטפונים.

ביוני 2015 חצתה התוכנית את הרף של שלושה מיליון ההאזנות, לתוכנית יש כ-90.000 מאזינים קבועים.

במאי 2020 החליטה הרשת בצעד חריג להוציא את מרבית התוכן שלה מהאזנה בספוטיפיי, אפליקציית השמע המובילה בישראל, מתוך חשש שהישענות יתר על מאזינים מספוטיפיי תפגע במודל העסקי של הרשת.

                                     

1.2. היסטוריה רשת פודקאסטים

בעקבות קמפיין מימון ההמונים עבר לוי לעבוד על הפקת הפודקאסט במשרה מלאה. בשנת 2015 הקימו לוי ושותפו העסקי דני טימור חברה בשם פודקאסט ישראל מדיה בע״מ".

החל משלב זה, החלה החברה להפיק פודקאסטים בנושאים נוספים, ביניהם: עושים עסקים, עושים תנ"ך, עושים טיול, עושים שיווק, עושים רפואה ועושים פוליטיקה. בשנת 2018 ערכה החברה סקר מאזינים לפיו הפודקאסט הפופולרי ביותר ברשת הוא "עושים היסטוריה" בהגשת רן לוי, ואחריו "עושים פוליטיקה" בהגשת דפנה ליאל, ולאחר מכן "עושים רפואה" בהגשת ד"ר יובל בלוך ועידן כהן.

על פי המדידה של הרשת, כמות ההאזנות החודשיות של כלל הפודקאסטים ברשת היא למעלה מ-500.000.

לרשת עושים היסטוריה ישנה אפליקציה ייעודית שמתאימה למכשירים שנתמכים על ידי אנדרואיד, וניתנת להורדה מחנות ה-Google Play. בשלהי 2020 החלה סלקום באופן בלעדי לשדר את הפודקאסטים של הרשת לכלל מנויה בסלקום tv.

                                     

1.3. היסטוריה קשר עם המאזינים

רשת עושים היסטוריה מקיימת קשר קבוע עם המאזינים שלה. ישנו סקר שנתי שמאזיני הרשת יכולים למלא, בו מדורגים הפודקאסטים לפי העדפת המאזינים. ישנו מפגש שנתי של המאזינים שנערך באולם צוותא. במפגש בעצם מוקלטים בשידור חי פרקים חדשים לרשת הפודקאסטים, ובנוסף יש זמן לשאלות ותשובות מהמאזינים לראשי הפודקאסט.

מלבד המפגש השנתי ישנם פודקאסטים שערכו מפגשים רק למאזיני הפודקאסט המסוים. למשל "עושים תנ"ך" מקיים סיורים בעקבות פרקים נבחרים. דפנה ליאל ארחה מאזינים בהקלטת פרק על חוק הגיוס עם השר לשעבר, שי פירון. עושים רפואה קיימו מפגש מאזינים בנושא רנטגן.

                                     

2. פודקאסט ישראל מדיה בע״מ

תחת מותג זה התפתחו מספר פודקאסטים נוספים, כאשר חלקם נמצאים תחת רשת עושים היסטוריה, וחלקם משווקים כהפקה נפרדת עבור גופים שונים, כגון חינוכית 23 וחברת החשמל.

הנגשה והפצה

פרקי "עושים היסטוריה" ו"עושים פוליטיקה" תומללו לטובת כבדי שמיעה.

                                     

2.1. פודקאסט ישראל מדיה בע״מ רשת עושים היסטוריה

 • שעת מלחמה - הפודקסאט בהנחיית שלמה רז ומקליט שיחות עם לוחמים שחוזרים אל שדה הקרב, אל אותם רגעים קשים שמלווים אותם מאז, וששינו את חייהם.
 • סיפור משפחתי - הפודקאסט בהנחיה משתנה בין מנחי הרשת ומספר את סיפורם של אנשים שונים. הפרקים מופקים בתשלום של מזמין הפרק ומפורסמים באינטרנט רק בחלק מהמקרים. פעיל מדצמבר 2015 ומוציא פרקים בתדירות לא קבועה.
 • עושים פשיעה - הפודקאסט בהנחיית דנה הילמן סקר סיפורי פשע בהיסטוריה של ישראל. התוכנית עוקבת בכל פרק אחרי פרשה מוכרת, מהרקע לפרשה ועד לסיום תוצאות החקירה. היה פעיל מאוקטובר 2018, והוציא פרקים אחת לשבועיים. הפודקאסט עזב את הרשת לאחר מספר שבועות ועבר לפורמט עצמאי בשם "עבר פלילי".
 • יחסינו לאן - הפודקאסט בהנחיית פאולה וליאון רוזנברג עם זוויות שונות לשימור זוגיות ארוכת טווח.
 • עושים פוליטיקה - הפודקאסט בהנחיית דפנה ליאל הוא תוכנית ראיונות בנושא פוליטיקה המראיינת פוליטיקאים ועיתונאים פוליטיים. פעיל ממרץ 2017, ומוציא פרקים אחת לשבועיים. הפודקאסט הוא אחד המובילים ברשת מבחינת כמות האזנות ואף עבר את רף מיליון ההאזנות.
 • עושים ספורט CAST - הפודקאסט בהנחיית בן מיטלמן משלב סיפור וראיון במגוון תחומים בספורט. פעיל מאוגוסט 2017, ומוציא פרקים אחת לשבועיים.
 • עושים שיחה - הפודקאסט בהנחיית שמעון פרנס מארח אנשים לשיחה אישית. פעיל מ 22 בינואר 2019.
 • עושים היסטוריה - הפודקאסט הראשון של הרשת בהנחיית רן לוי. עוסק בהיסטוריה ומדע. בסיום כל תוכנית בפרקים 79 עד 116 התקיימה פינת חידה מדעית, שהופנתה למאזינים על ידי ניר דהן. הפודקאסט פעיל משנת 2007, ומוציא פרקים בתדירות של אחת לשבוע.
 • כנגד כל הסיכויים - אחרי שעברה בעצמה סיפור חיים מורכב מאוד, אסתי סגל מחפשת עוד אנשים שעברו חוויות ואירועים עוצמתיים ומשני חיים.
 • עושים חשבון - הפודקאסט בהנחיית ליאור תבורי ואטילה שומפלבי, פודקאסט בו מנתחים מדי פרק יחד עם מיטב המומחים את האירועים שמניעים את הכלכלה בארץ ובעולם. פעיל מיולי 2020.
 • עושים רכב - הפודקאסט בהנחיית אסף בר-שי סוקר את ההיסטוריה וההתפתחות של עולם הרכב. פעיל מנובמבר 2018.
 • עושים חלל - הפודקאסט בהנחיית הראל קליינר, עוסק בנושאי חלל, קדמה וטכנולוגיה.
 • עושים טכנולוגיה - הפודקאסט בהנחיית ד״ר יובל דרור סוקר את השינוים וההתפתחויות בעולם הטכנולוגיה, בין היתר בנושאים כמו בינה מלאכותית בצילום ספורט, הדפסה בתלת מימד והמאגר הביומטרי. פעיל מאוקטובר 2017, ומוציא פרקים אחת לשבועיים. הוגש על ידי ארנון זמיר עד לאפריל 2019, מאז בהגשתו של ד״ר יובל דרור.
 • עושים עסקים - הפודקאסט בהנחיית חגי גולן, הוא תוכנית ראיונות עם אנשי עסקים שונים. פעל מאוגוסט 2016 ועד ליולי 2020. הפרקים עדיין קיימים ברשת.
 • עושים שיווק - הפודקאסט בהנחיית קובי גור ורן לוי סקר שיטות שיוק שונות, בין היתר סקירת מתחרים, סחר באינטרנט וסוגי פרסום. פעל מפברואר 2017 ועד לינואר 2020. לאחר הפסקתו, נותרו הפרקים זמינים באתר.
 • כשבגרוש היה חור - הפודקאסט בההנחיית רועי גרון, בוחן את סיפורי ההיסטוריה בהם כלכלה וכסף הם השחקנים הראשיים. פעיל מאוגוסט 2020.
 • עושים תנ"ך - הפודקאסט בהנחיית יותם שטיינמן, הסוקר את סיפורי התנ"ך בתקופת המקרא מהזויות המחקריות, ארכאולוגיות וביקורת המקרא. בתחילה הוגש יחד עם ד"ר ליאורה רביד, ולאחר מכן עם פרופ ישראל פינקלשטיין, ד"ר בועז סתוי, חוקר המקרא שחר ענבר ואורחים נוספים מתחום חקר המקרא והמזרח הקדום כמו ד"ר אהובה אשמן, פרופ נועם מזרחי, ד"ר חיים חיון, הסופרת יוכי ברנדס ועוד. פעיל מינואר 2017, ומוציא פרקים בתדירות של 2–3 פרקים בחודש. זהו אחד הפודקאסטים המובילים ברשת מבחינת מספר ההאזנות, והוא עבר את רף שני מיליון ההאזנות.
 • עושות הורות - הפודקאסט בהנחיית שירי בכר ונני פינקלשטיין על הורות, הורים וילדים. עלה לאתר ב 19 בינואר 2020.
 • עושים נדל"ן - הפודקאסט בהנחיית חגי גולן מגזין שכולו מוקדש לתחום הנדל"ן. הפרומו עלה לאתר ב 21 במאי 2019.
 • עושים תוכנה - הפודקאסט בהנחיית חן פלדמן ועמית בן דור עוסק בתוכנה ותכנות, ובשלבי הפיתוח השונים של התוכנה והתמודדות המתכנתים. פעיל ממאי 2018, ומוציא פרקים אחת לשבועיים.
 • אוכל ישראל - הפודקאסט בהנחיית גיל חובב עם המלצות על המסעדות הטובות ביותר בישראל, מתכונים עונתיים ועוד שפע טיפים טעימים. הפרומו עלה לאתר ב 27 ביוני 2019.
 • עושים טיול - הפודקאסט בהנחיית עינב לנדאו סיפר על טיולים ייחודים במדינת ישראל ובשאר העולם. היה פעיל מנובמבר 2016 והוציא פרקים בתדירות של אחת לשלושה שבועות. הפודקאסט ירד בדצמבר 2018 עקב עזיבתה של עינב את הרשת.
 • אבא של יונתן והבן שלו - שיחות בין הסטנדאפיסט, יונתן ברק, ואביו, הרופא שמעון ברק, על מגוון נושאים.
 • התשובה - הפודקאסט בהנחיית דורון פישלר עוסק בשאלות הקהל בנושאים מגוונים. פעיל מנובמבר 2018.
 • עושים רפואה - הפודקאסט בהנחיית עידן כהן וד"ר יובל בלוך אשר עוסק ברפואה וגוף האדם, בכל פרק עוסק בנושא אחר מתחום הרפואה כגון מחלות, היסטוריה של תרופות וסיפורים הקשורים לרפואה. פעיל מיולי 2017, ומוציא פרקים חדשים אחת לשבועיים.
 • עושים ברדק - אסף וינקלר ודור ברק משוחחים על מגוון רחב של נושאים, כולל תרבות, מערכות יחסים ואקטואליה.


                                     

2.2. פודקאסט ישראל מדיה בע״מ הנגשה והפצה

פרקי "עושים היסטוריה" ו"עושים פוליטיקה" תומללו לטובת כבדי שמיעה.                                     

3. קישורים חיצוניים

 • עושים פוליטיקה בטוויטר
 • עושים היסטוריה בטלגרם
 • אתר האינטרנט הרשמי של עושים היסטוריה
 • דידי חנוך, מימון המון || "עושים היסטוריה" רוצים לעשות יותר, באתר הארץ, 26 במרץ 2014
 • ריאיון עם רן לוי ב"צינור לילה"
 • עושים היסטוריה בפייסבוק